35. O wyprawie Donnera i "Głodzie" Almy Katsu [i 36 dramatycznych sytuacji]

 

Miałam ogromne oczekiwania w związku z powieścią Almy Katsu "Głód", opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1846 roku. Czy je spełniła? W podcaście mówię o książce, ale także o historii wyprawy Donnera, na której wzorowała się Katsu - choć jej powieść nie jest reportażem, tylko luźną interpretacją, to warto znać kontekst. Mówię też o innych, podobnych książkach - "Terrorze" Dana Simmonsa, "Cudzie w Andach", "Przełęczy" i "Abominacji". Zdradzam też info o liście 36 dramatycznych sytuacji Georgesa Poltiego. Jeden pozytyw - chyba powoli ograniczam liczbę dygresji ;) 

Alma Katsu, Głód; wydawnictwo Albatros 2018

Zostali przeklęci. Tylko tak można wytłumaczyć serię nieszczęść, które spadły na Wyprawę Donnera – grupę pionierów podążających w 1846 roku niepewnym szlakiem na zachód. Szczupłe racje żywnościowe, zagorzałe kłótnie i tajemnicza śmierć małego chłopca doprowadzają odizolowanych od cywilizacji podróżnych na skraj szaleństwa. Choć do przodu wciąż gnają ich marzenia o dostatnim życiu w Kalifornii, wewnątrz grupy zaczynają narastać konflikty, wychodzą na jaw skrywane dotąd tajemnice, dochodzi do brutalnego morderstwa, znikają kolejne osoby…

Nad zdrowym rozsądkiem zaczyna górować obłęd i może to za jego sprawą ludzie w karawanie mają wrażenie, że coś ich prześladuje… Niezależnie od tego, czy przyczyną niepowodzeń jest klątwa, nierozważny wybór trasy, czy najzwyklejszy pech, dziewięćdziesiąt osób – mężczyźni, kobiety i dzieci – zmierza ku nieuchronnej tragedii.

Fascynująca powieść, która nawiązuje do jednego z najbardziej przerażających wydarzeń w historii Ameryki.

Linki, jeśli chcecie podrążyć:

https://en.wikipedia.org/wiki/Donner_Party

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawa_Donnera

https://historia.org.pl/2018/09/17/pchnieci-do-ostatecznosci-kanibalizm-podczas-wyprawy-donnera/

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4851277/glod

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/70356/cud-w-andach

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Thirty-Six_Dramatic_Situations

https://forum.cdaction.pl/blogs/entry/47636-36-sytuacji-dramatycznych/Komentarze

Popularne