What if? A co gdyby? Randall Munroe
Polska premiera: 7.10.2015
przedpremierowo
               
   Zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi stanęli obok siebie i razem podskoczyli w tym momencie?
   Albo czy można się zarazić boreliozą, połykając zarażonego kleszcza?
   A czy na Facebooku kiedykolwiek będzie więcej profili osób zmarłych, niż żywych?

                       Takie i inne pytania na temat życia, wszechświata, kosmosu i praw fizyki zgromadził na swojej stronie internetowej Randall Munroe. I, co najważniejsze: odpowiedział na nie! Nawet na te najbardziej zaskakujące i absurdalne. "What if? A co gdyby" to właśnie "naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania". Doskonała rzecz do podczytywania w ciągu dnia, zarówno dla zaspokojenia ciekawości własnej, jak i do zaimponowania znajomym na imprezie. No bo nie każdy wie, co by się stało, gdybyśmy zdetonowali bombę jądrową w oku huraganu czy jak wysoko można czymś rzucić. Randall Munroe z dużym dystansem, nieskomplikowanym dowcipem i naukową precyzją odpowiada na te dziwaczne zagwozdki, tym samym dowodząc, że nie ma głupich pytań. 
Ani, tak naprawdę, głupich odpowiedzi. Jako osoba będąca na bakier z fizyką i matmą jestem żywym dowodem na to, że tę książkę można zrozumieć. Czasami trzeba się zadumać, pomyśleć, ale to jest w sumie w tym wszystkim najfajniejsze. Mądre odpowiedzi na zwariowane pytania, opatrzone wykresami, komiksami, rysunkami to też świetny pomysł na prezent dla każdej osoby ciekawej świata. 

                "What if? A co gdyby?" to przepięknie wydana (ja mam egzemplarz próbny, a i tak super wygląda), intrygująca pozycja, która zaspokoi ciekawość zarówno nastolatka chodzącego do szkoły, jak i dorosłego w kwiecie wieku. Humorystyczne wstawki rozbawią, a skomplikowane wyjaśnienia zmuszą ociężały umysł do pracy. A przy tym dadzą czytelnikowi sto procent rozrywki. Poza wartością rozrywkową jest tutaj sporo ciekawostek naukowych, nawiązań do popkultury i wyjaśnień z cyklu "jak krowie na rowie" (cokolwiek to znaczy). Można się poczuć odrobinę głupim, ale zaraz potem na twarz wypływa uśmiech. Ja tam lubię takie książeczki i serdecznie Wam polecam. Sprawcie prezent komuś, kogo cenicie za bystrość umysłu, lub samym sobie - taka gimnastyka intelektualna niektórym przychodzi zresztą łatwiej, niż ta na siłowni...


"What if? A co gdyby?"
Randall Munroe
Czarna Owca 2015


Komentarze

Popularne