Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie VI


ZBIGNIEW URBAŃSKI: PRAWDZIWE ZBRODNIE
Terror w Soho - David Copeland


Londyńska dzielnica Soho jest znana m.in. z tego, iż żyje w niej ogromna różnorodność etniczna. To właśnie Soho, kojarzące się z artystami, homoseksualistami i nowoczesną bohemą, zostało wybrane przez 22-letniego Dawida Copelanda za cel ataku bombowego. Ten młody neonazista, pragnąc wywołać wojnę na tle rasowym, zostawił torbę z ręcznie zrobioną bombą (przepis znalazł w sieci) w liberalnej knajpie, w piątkowy wieczór 30. kwietnia 1999 roku. To była trzecia taka bomba w ciągu dwóch tygodni, która wybuchła w stolicy Anglii.
David Copeland
(źr. zdj.: murderpedia.org)

"My main intent was to spread fear, resentment and hatred throughout this country, it was to cause a racial war” 

(David Copeland do detektywów po schwytaniu)

Kolejny odcinek serialu dokumentalnego „Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie” został poświęcony atakom bombowym w Londynie w 1999 roku. Odpowiedzialny za nie terrorysta – zakompleksiony, nieśmiały chłopak, nazwany przez media London Nail Bomber – bez wyrzutów sumienia oglądał efekty swoich działań w wiadomościach. Jego akty zaowocowały trzema ofiarami śmiertelnymi (jedną z nich była ciężarna kobieta) i ponad 116 rannymi.

David Copeland chciał zabić jak najwięcej osób. Po prostu.

Szósty odcinek serialu opowiada o bezsensownych, brawurowych zbrodniach jednego człowieka, którego autorytetami byli oficerowie SS. O zbrodniach, które wcale nie musiały się zdarzyć. Zbrodniach człowieka, u którego zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną.


„To historia mężczyzny opętanego przez nienawiść do innych ludzi” 
(Z. Urbański)

Najnowszy odcinek „Prawdziwych Zbrodni” tradycyjnie zakończono rozmową Zbigniewa Urbańskiego. Nadkomisarz Wiesław Zyskowski opowie o metodach przesłuchań, stosowanych przez FBI i o tym, jak Brytyjczycy przesłuchiwali Davida Copelanda. Dla osób zainteresowanych sztuką przesłuchania i prowadzenia śledztwa w prawdziwym życiu – seans obowiązkowy.

Oglądajcie najnowszy odcinek „Prawdziwych Zbrodni” już w środę wieczorem.

„Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie”.
Emisja szóstego odcinka: 03.12.2014, godz. 22:00
na kanale 13 ULICA


O SERII
Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie to cykl amerykańskich programów dokumentalnych przedstawiający najgłośniejsze i  niezwykle wstrząsające morderstwa. Każdy z odcinków opatrzony jest wprowadzeniem oraz komentarzami Zbigniewa Urbańskiego i jego gości. Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie Terror w raju – Anders Breivik premierowo w środę, 29 października o godz. 22:00 na kanale 13 Ulica. 

Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie to ośmioodcinkowa seria dokumentalna ukazująca brutalne morderstwa popełnione w ostatnich kilkudziesięciu latach. Składają się na nią zeznania uczestników wydarzeń, którym udało się ujść z życiem, opowieści rodziny i znajomych morderców, a także opinie ekspertów. Każdy z dokumentów opatrzony jest wprowadzeniem oraz komentarzami byłego policjanta Zbigniewa Urbańskiego i jego gości – specjalistów w dziedzinie kryminalistyki, którzy wnikliwie przyjrzą się każdej ze spraw i porównają ją z przestępstwami popełnionymi w Polsce. 

Na serię składają się odcinki:
Po więcej informacji zapraszam do odwiedzenia strony kanału i do śledzenia 13 Ulicy na facebooku.


Komentarze

Popularne