Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie IV


ZBIGNIEW URBAŃSKI: PRAWDZIWE ZBRODNIE
Masakra w Columbine

Dwudziestego kwietnia 1999 roku w liceum w Columbie doszło do masakry. Dwóch nastolatków weszło do szkoły i otworzyło ogień do uczniów. Zabili 13 osób, po czym popełnili samobójstwo. Co doprowadziło do rzezi na przedmieściach Denver? O tym w kolejnym odcinku Prawdziwych Zbrodni.

13 Ulica zaprasza na kolejny odcinek programu dokumentalnego „Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie”, poświęconego najstraszliwszym, współczesnym zbrodniom.  Tym razem Zbigniew Urbański przedstawia zdarzenia, które miały miejsce w Columbine High School w kwietniu 1999 roku.

Harris i Klebold
[za: criminalminds.wikia.com]
Eric Harris, syn żołnierza i Dylan Klebold, syn pacyfistów – to oni dopuścili się rzezi w liceum. Młodzi chłopcy, wielbiciele gier komputerowych, mocno zbuntowani i niesamowicie wściekli na świat najwidoczniej próbowali wcielić w życie wirtualne scenariusze. Scenariusze o tyle makabryczne, że nawet wycofany z obiegu po tej masakrze „Rage” Stephena Kinga zdaje się być bajką – oto kolejny odcinek serialu dowodzącego, że najstraszniejsze scenariusze pisze samo życie.
„Moim celem jest zniszczenie wszystkiego, co się da, więc nie mogę kierować się uczuciem litości, sympatii ani niczym takim, więc zmuszę się do uwierzenia, że każdy jest po prostu kolejnym potworem z Dooma, jak FH lub FS lub demony, czyli albo ja, albo oni. Muszę wyłączyć swoje uczucia”
(wpis z dziennika Erica Harrisa)

Kolejny dzień w szkole rozpoczął się tak, jak setki innych, jednak jego koniec zmienił życie wielu ludziom na zawsze. Dla tych rodziców, których dzieci zginęły z rąk dwóch psychopatycznych rówieśników, to najczarniejszy dzień życia.

Czwarty odcinek serialu jest chyba najbardziej przerażający, choć przecież każdy dotychczasowy dotyczy strasznych zbrodni. Jednak „Masakra w Columbine” skupia się na przebiegu tragicznego zdarzenia opisywanego przez świadków oraz rodziców zamordowanych. Ta całkowicie bezsensowna, niesprawiedliwa i ohydna zbrodnia wcale nie musiała się zdarzyć. To dlaczego do niej doszło?

Bogdan Lach
[za: gazeta.pl]

Odcinek zakończono rozmową Zbigniewa Urbańskiego ze znanym profilerem, Bogdanem Lachem, którego mogliście poznać podczas lektury „Zbrodni niedoskonałej”, książki napisanej wspólnie z Katarzyną Bondą. Bogdan Lach tłumaczy, dlaczego (na szczęście) w Polsce podobna historia nie miałaby miejsca i próbuje wyjaśnić, dlaczego to właśnie w Stanach Zjednoczonych najczęściej dochodzi do tego typu dramatów. Oglądajcie odcinek – zdecydowanie jak dotąd najlepszy.
„Samotny człowiek uderza z bezwzględną furią”
(wpis z pamiętnika Dylana Klebolda)


„Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie”.
Emisja czwartego odcinka: 19.11.2014, godz. 22:00
na kanale 13 ULICA


O SERII
Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie to cykl amerykańskich programów dokumentalnych przedstawiający najgłośniejsze i  niezwykle wstrząsające morderstwa. Każdy z odcinków opatrzony jest wprowadzeniem oraz komentarzami Zbigniewa Urbańskiego i jego gości. Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie Terror w raju – Anders Breivik premierowo w środę, 29 października o godz. 22:00 na kanale 13 Ulica. 

Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie to ośmioodcinkowa seria dokumentalna ukazująca brutalne morderstwa popełnione w ostatnich kilkudziesięciu latach. Składają się na nią zeznania uczestników wydarzeń, którym udało się ujść z życiem, opowieści rodziny i znajomych morderców, a także opinie ekspertów. Każdy z dokumentów opatrzony jest wprowadzeniem oraz komentarzami byłego policjanta Zbigniewa Urbańskiego i jego gości – specjalistów w dziedzinie kryminalistyki, którzy wnikliwie przyjrzą się każdej ze spraw i porównają ją z przestępstwami popełnionymi w Polsce. 

Na serię składają się odcinki:

Masakra w Hungerford - Michael Ryan 
Terror w Soho - David Copeland 
Zabójca gliniarzy - Christopher Dorner
Kobieta na krawędzi - Jennifer San Marco


    Po więcej informacji zapraszam do odwiedzenia strony kanału i do śledzenia 13 Ulicy na facebooku.    Komentarze

    Popularne