Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie I ZBIGNIEW URBAŃSKI: PRAWDZIWE ZBRODNIE: 

TERROR W RAJU 
Anders Breivik

22 lipca 2011 roku był piątek. Ludzie niecierpliwie spieszyli się do domów świętować początek kolejnego, letniego weekendu. Nikt nie spodziewał się, że ten dzień okaże się krwawą plamą na jasnej dotąd historii Norwegii.

13 Ulica zaprasza na nowy program dokumentalny „Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie”. To „seria produkcji amerykańskiej ukazująca historie najgłośniejszych przestępstw popełnionych na całym świecie wraz z eksperckim komentarzem byłego policjanta Zbigniewa Urbańskiego i jego gości”. Pierwszy odcinek, który zostanie wyemitowany już 29. października o 22:00 na kanale 13 Ulica, opowiada o najmroczniejszej chwili Norwegii. „Zabójczy szał: TERROR W RAJU - Anders Breivik” omawia wybuch bomby w Oslo, w którym zginęło 8 osób, a ponad 80 zostało rannych, oraz masakrę na wyspie Utoya – obu tragedii dopuścił się Anders Breivik, nacjonalista, ekstremista i skrajny prawicowiec. Morderca i terrorysta, który z zimną krwią podłożył bombę w budynku rządowym, a następnie pojechał na wyspę Utoya, by tam spokojnym krokiem ją obejść, strzelając do niewinnych nastolatków obecnych na obozie.  

Dlaczego zwyczajni, niewyróżniający się ludzie stają się masowymi mordercami? Co sprawia, że któregoś dnia po prostu chwytają za broń i strzelają do ludzi? W którym momencie człowiek zamienia się w myśliwego?


„Terror w raju” to ponad 50 minut szokującego materiału dotyczącego jednej z największych masakr XXI wieku. Program, choć dokumentalny, wywołuje niedowierzanie i przerażenie – jak to wszakże możliwe, by w dzisiejszej, cywilizowanej Europie mogło dojść do tak strasznej masakry? Zwierzenia świadków i niedoszłych ofiar Breivika oraz autentyczne, amatorskie nagrania z miejsc tragedii podano ze świetnymi zdjęciami przepięknej przyrodniczo wyspy Utoya i doskonałym montażem, na koniec serwując obszerny komentarz byłego funkcjonariusza operacyjnego wydziału do walki z terroryzmem kryminalnym i zabójstw, Andrzeja Mroczka.
Sądzę, że każdy wielbiciel fikcji kryminalnej od czasu do czasu powinien obejrzeć reportaż traktujący o prawdziwej, masowej zbrodni, by sobie przypomnieć, że najstraszniejsze scenariusze pisze samo życie. Osobiście – zdecydowanie namawiam do oglądania.

„Zbigniew Urbański: Prawdziwe Zbrodnie”.
Emisja pierwszego odcinka: 29.10.2014, godz. 22:00
na kanale 13 ULICA Zbigniew Urbański urodził się 1 lutego 1969 roku w Gostyniu. Przez 18 lat pracował w policji, między innymi jako ekspert w zwalczaniu przestępczości internetowej. W 2005 roku został oficerem prasowym w Komendzie Głównej. Dzięki temu znakomicie zna realia pracy polskich organów ścigania, metody operacyjne i kulisy śledztw. Odbywał szkolenia w najlepszych placówkach policyjnych na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie pobierał nauki od agentów FBI oraz Secret Service. Był także wykładowcą w Wyższej Szkole Nauk Społecznych „Pedagogium”. Po odejściu z policji w 2008 roku prowadził program „Gadżet” w TVN Turbo, gdzie prezentował, porównywał i testował technologiczne nowinki. Wystąpił w 13. edycji Tańca z Gwiazdami, gdzie partnerowała mu Izabela Janachowska. Od 2012 roku jest związany z portalem Onet, gdzie prowadzi między innymi program „Twardy Reset” poświęcony gadżetom i technologii. Autor poradnika „Tacierzyństwo, czyli ciąża i poród według mężczyzny”. Ma dwie córki.

O SERII
Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie to cykl amerykańskich programów dokumentalnych przedstawiający najgłośniejsze i  niezwykle wstrząsające morderstwa. Każdy z odcinków opatrzony jest wprowadzeniem oraz komentarzami Zbigniewa Urbańskiego i jego gości. Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie Terror w raju – Anders Breivik premierowo w środę, 29 października o godz. 22:00 na kanale 13 Ulica. 

Zbigniew Urbański: Prawdziwe zbrodnie to ośmioodcinkowa seria dokumentalna ukazująca brutalne morderstwa popełnione w ostatnich kilkudziesięciu latach. Składają się na nią zeznania uczestników wydarzeń, którym udało się ujść z życiem, opowieści rodziny i znajomych morderców, a także opinie ekspertów. Każdy z dokumentów opatrzony jest wprowadzeniem oraz komentarzami byłego policjanta Zbigniewa Urbańskiego i jego gości – specjalistów w dziedzinie kryminalistyki, którzy wnikliwie przyjrzą się każdej ze spraw i porównają ją z przestępstwami popełnionymi w Polsce. 

Na serię składają się odcinki: 
  1. Terror w raju – Anders Breivik,  
  2. Zabójstwa w Miami - Andrew Cunanan, 
  3. Koszmar w centrum handlowym - Jared Lee Loughner, 
  4. Masakra w Columbine, 
  5. Masakra w Hungerford - Michael Ryan, 
  6. Terror w Soho - David Copeland, 
  7. Zabójca gliniarzy - Christopher Dorner, 
  8. Kobieta na krawędzi - Jennifer San Marco. 

Gośćmi prowadzącego będą: Andrzej Mroczek - ekspert z zakresu przestępczości zorganizowanej i terroru kryminalnego, Jan Gołębiowski – psycholog kryminalny, Bogdan Lach – psycholog śledczy, Wiesław Zyskowski – były funkcjonariusz policji, Dariusz Loranty – biegły sądowy, Andrzej Komorowski - seksuolog kliniczny i terapeuta oraz Ewa Woydyłło – psycholog i terapeuta uzależnień. 


Serdecznie polecam i już teraz zapraszam do odwiedzania mojego bloga przez kolejnych 8 tygodni. W każdy poniedziałek znajdziecie tu krótką zajawkę na temat najbliższego odcinka. Nie zapomnijcie ustawić także przypomnień w telefonie - środy, godzina 22:00, kanał 13 Ulica!

Po więcej informacji zapraszam do odwiedzenia strony kanału i do śledzenia 13 Ulicy na facebooku.


Komentarze

Popularne