Przestępstwo, Ferdinand von Schirach


„Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska”


Jest ogromna różnica pomiędzy czytaniem opowieści, a słuchaniem ich. Do tej pory unikałam audiobooków z prostego powodu - nie potrafię siedzieć bezczynnie i słuchać, zatem każde spotkanie z taką formą wyrazu kończyło się u mnie brakiem koncentracji wywołanym sprzątaniem, malowaniem paznokci czy innym działaniem, przez które przestawałam słuchać. Ale od kilku miesięcy zaczęłam nową pracę - stali bywalcy bloga z pewnością zauważyli rzadszą częstotliwość postów na blogu - do której to pracy dojeżdżam prawie 30 km. W jedną stronę. Jest to zatem godzina dziennie, podczas której wreszcie mogę docenić wygodę wynikającą z posiadania audiobooka - prowadzenie samochodu przy wtórze ciekawej historii sprawia, że człowiek wręcz czeka na moment jazdy do pracy ;) 

Ferdinand von Schirach
Moim pierwszym audiobookiem okazał się zbiór opowiadań autora, którego nazwisko nic mi nie mówiło, pt. "Przestępstwo". Okazuje się, że to niezwykle popularny autor w Niemczech, a ten zbiór opowiadań jest u naszych zachodnich sąsiadów bestsellerem. Ferdinand von Schirach napisał jedenaście krótkich opowieści kryminalnych. Narratorem każdej z nich jest prawnik, który opisuje swoje najbardziej kuriozalne sprawy - ot, morderstwo w afekcie, zuchwałą kradzież, porachunki gangsterskie i wszelakie inne zbrodnie. Opowieści dotyczą naprawdę mało fantazyjnych spraw - von Schirach skupił się na tych najbardziej ludzkich, całkiem prawdopodobnych scenariuszach. Słuchanie takich życiowych, czasem zabawnych, czasem makabrycznych historyjek w samochodzie przywodziło na myśl... słuchanie wiadomości w radiu :) Bohaterami opowiadań są zwyczajni ludzie, którym po prostu zdarzyło się popaść w konflikt z prawem, a także ci, którzy ten konflikt sami zainicjowali - zabójcy, złodzieje i rzezimieszki spod ciemnej gwiazdy. 


Format książkowy
Wydawca napomyka w blurbie, iż von Schirach ukazuje cienką granicę pomiędzy dobrem i złem, którą przekroczyć może każdy człowiek - i tak jest w istocie, przypowieści skłaniają do refleksji nad kondycją człowieczeństwa w dzisiejszym świecie, wagi pieniądza i kwestii moralności, wymykającej się narzuconemu przez społeczeństwo porządku. Uświadamia dość dobitnie, iż nic tak naprawdę nie jest czarne albo białe i nawet prawo dostrzega czasami odcienie szarości. To największa siła tych opowieści, łącząca je ze sobą w zbiór przypowieści traktujących o ludzkim życiu i o tym, jak łatwo popełnić błąd.

Roch Siemianowski ;)
"Przestępstwo" czyta Roch Siemianowski, i muszę przyznać, że lektor jest... uzależniający. I GENIALNY! Pokochałam go ogromnie. Przyjemny ton głosu wespół z - momentami  - bardzo obrazowymi, brutalnymi scenami dodaje zbiorowi kontrastowego smaczku, jak czekolada z chilli czy sos słodko-kwaśny. Chce się go słuchać! Co więcej, wielokrotnie zdarzało mi się uśmiechać w stronę odbiornika i kiwać głową ze zrozumieniem, gdyż czytana opowieść wcale nie wydawała się być recytacją, lecz gawędą. Siemianowski potrafi malować rzeczywistość fabularną głosem tak, jak dobry reżyser potrafi przemienić zwykły scenopis w sztukę. Barwa głosu, jego ton i modulacja są bezbłędne, sympatyczne, niekiedy za bardzo - jak choćby we fragmentach o rozczłonkowanych zwłokach (lektor ma po prostu zbyt miły głos, by opowiadać o takich okropnościach, przez co są one znacznie bardziej dobitne...;)). A gdy usłyszałam słowa kończące nagranie wykrzyknęłam "Co? To koniec?" wraz z niecenzuralnym słowem, co tylko dowodzi temu, jak bardzo mi pan Siemianowski ubarwił te podróże... :) 
Przez całe życie tańczymy na cienkim lodzie, pod nim jest zimno i szybko się umiera. Pod niektórymi lód pęka i zaczynają tonąć. Ten moment mnie właśnie ciekawi. Nie dochodzi do niego i dalej tańczymy, jeżeli tylko mamy szczęście. Jeżeli.
Jestem ogromnie zadowolona z tego audiobooka i wiem już, że z pewnością nie będzie ostatni. Polecam zwłaszcza dojeżdżającym do pracy - każde opowiadanie to ok. 30 minut świetnej gawędy, która uprzyjemni nawet stanie w gigantycznym korku :) Zresztą... przypomnijcie sobie, jak byliście dzieciakami. Prawda, że woleliście słuchać opowieści, niż samemu składać literki? Teraz, jako dorośli, wciąż możemy słuchać... i, na szczęście, nieco inne bajki... :) 

Zresztą... posłuchajcie sami:

Przestępstwo [Ferdinand von Schirach]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Tytuł oryginału: Verbrechen
Posłuchaj i kup
ISBN: 978-83-7878-164-6
Czas nagrania: 5 godz. 22 min
Nośnik: 1 CD mp3
Data wydania: 2014-05-28

W formie książkowej "Przestępstwo" zostało wydane nakładem wydawnictwa W.A.B.
Przestępstwo [Ferdinand von Schirach]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Ferdinand von Schirach (ur. 1964 w Monachium) – prawnik i pisarz. Studiował w Bonn, odbył praktykę w Koloniii, specjalizuje się w prawie karnym. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Berlinie, zasłynął jako obrońca w głośnym procesie Güntera Schabowskiego, prominentnego enerdowskiego polityka.
Przestępstwo Ferdinanda Von Schiracha to w Niemczech jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat i sensacyjny bestseller, który rozszedł się w 500 000 egzemplarzy. Prawa do tego tytułu kupiło kilkudziesięciu wydawców z całego świata. (za: Biblioteka Akustyczna)


Komentarze

Popularne