Seryjny morderca Thomas Quick, Hannes Råstam

 Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistykiThomas Quick, seryjny morderca, był odpowiedzialny za śmierć prawie 30 osób, w tym kobiet i dzieci. Działał w latach 1954-1984. Dopuszczał się "bestialskich zbrodni na tle seksualnym, w trakcie których gwałcił, torturował, pozbawiał życia i ćwiartował swoje ofiary. Pił ich krew i zjadał fragmenty zwłok, zabierał części ciał do domu jako trofea, aby utrzymywać swoje fantazje przy życiu do czasu, aż znajdzie kolejną ofiarę" (s. 9). Kanibal. Sadysta. Gwałciciel. Nekrofil. Pedofil.Pierwszej zbrodni dokonał w wieku 14 lat.


Sześć składów sędziowskich wydało jednogłośny wyrok. Winny zamordowania 8 osób. Do skazania za pozostałe zbrodnie zabrakło dowodów.

Cała Szwecja obserwowała zamieszanie wokół Quicka przez piętnaście lat. Powracające wspomnienia o dokonanych zbrodniach wstrząsały całym krajem, rozgrzebując stare rany bliskich ofiar, zamordowanych w dalekiej przeszłości. Koszmar wydawał się nigdy nie kończyć; Quick szokował opinię publiczną, a policja wciąż miała co robić.

Dopiero w 2001 roku po ostatnim wyroku Thomas Quick powrócił do dawnego nazwiska i zamilkł, w przeciwieństwie do prasy, która wciąż na nowo i z wielkim entuzjazmem, typowym dla mediów, debatowała nad tym, czy skazany istotnie jest tym, za kogo się podaje.

Bo, generalnie, Thomas Quick nikogo nie zabił.
H. Råstam, Seryjny morderca Thomas Quick. Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki, przeł. W. Łygaś, Warszawa: Prószyński i S-ka 2013, 560 s.

Moja ocena:

Komentarze

Popularne